کاوان تامین مگمقالات آموزشی

سوء استفاده از کارت بازرگانی

برای جلوگیری از سوء استفاده از کارت بازرگانی چه کنیم؟

احتمالا شما هم در مورد واردات و صادرات و اهمیت اخذ کارت بازرگانی چیزهایی شنیده باشید. کارت بازرگانی یکی از مدارک اصلی و مهم مورد نیاز برای ترخیص کالا می‌باشد، همچنین برای شروع فعالیت واردات و صادرات کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. تهیه این کارت‌ها شرایط خاصی دارد که این موضوع سبب بروز مشکلات و سوء استفاده‌هایی از آن شده است. در ادامه به نکات مهم در مورد کارت بازرگانی و سوء استفاده برخی افراد از آن می‌پردازیم.

استفاده از کارت بازرگانی

آشنایی با کارت بازرگانی

کارت بازرگانی در حقیقت یک نوع مجوزی است که هر بازرگان و تاجری برای شروع فعالیت‌های خود در زمینه صادرات و واردات کالا به آن نیاز دارد. برای تهیه و دریافت این کار هر فردی باید به سازمان‌ها و مراجع ذی ربط مراجعه کند. این کارت به گونه‌ای نشان‌دهنده قانونی بودن یک تجارت و نظارت مراجع قانونی و سازمان‌های دولتی روی آن می‌باشد.

تهیه کارت بازرگانی برای افرادی که تمایل به فعالیت در زمینه واردات و صادرات کالا و تجارت بین‌المللی دارند، الزامی است. به صورت کلی کارت بازرگانی بر اساس فعالیت در گمرک و کاربرد به 4 دسته: موردی، خدماتی، تجاری، تولید یا صنعتی تقسیم می‌شوند.

کاربردها و موارد استفاده از کارت بازرگانی

 • صدور ویزای تجاری
 • صدور گواهی مبدا
 • ثبت سفارش
 • ترخیص کالا
 • واردات از مناطق آزاد
 • ارتباط با تجار غیرایرانی
 • صادرات تمامی کالاهای مجاز بازرگانی
 • عضویت در اتاق بازرگانی
 • مبادرت به حق‌العمل کاری در گمرک
 • مبادرت به فعالیت واردات و صادرات کالا به صورت تجاری
 • مبادله اطلاعات تجاری در سطح بین المللی
 • شرکت در نمایشکاه‌های ملی و بین المللی داخل و خارج از کشور

کارت بازرگانی حقیقی

امور تجاری که نیاز به کارت بازرگانی ندارند!

 • کارگران ایرانی شاغل در کشورهای دیگر (در صورت داشتن گواهی وزارت کار)
 • بازرگانان ایرانی که در کنار ملوانی، به تجارت در میان آب‌های آزاد ایران و سایر کشورها می‌پردازند.
 • خرده فروشی
 • شرکت تعاونی مرزنشینان

کارت بازرگانی یکبار مصرف چیست؟

براساس قوانین تعریف شده و نوع فعالیت بازرگانان و تجار در زمینه واردات و صادرات، کارت‌های بازرگانی مختلفی وجود دارد. اما کارت بازرگانی یکبار مصرف یا همان اجاره‌ای به نوعی یک اصطلاح رواج یافته در بین مردم به حساب می‌آید. در بسیاری از مواقع افراد دیگر تمایل به استفاده از کارت‌های بازرگانی و ادامه تجارت خود ندارند. به همین دلیل آن‌ها در ازای دریافت هزینه‌ای، کارت خود را در اختیار سایر تجار و بازرگانان قرار می‌دهند. سایر تجار هم با پرداخت مبلغ مشخص شده اقدام به اجاره کارت شخص می‌کنند. به همین دلیل به این کارت‌ها اصطلاحا کارت‌ بازرگانی یکبار مصرف می‌گویند.

نکته: دقت داشته باشید که استفاده از کارت بازرگانی یکبار مصرف خلاف قوانین بوده و مراجع و سازمان‌های ذی ربط در صورت مشاهده این گونه فعالیت‌ها، برخورد جدی با فرد اجاره دهنده خواهد داشت.

بسیاری از کلاه برداران و افراد سودجو تنها برای فرار از مالیات‌های گمرک، اقدام به تهیه کارت بازرگانی یکبار مصرف می‌کنند. اما به یاد داشته باشید که این کار می‌تواند عواقب بسیار سخت و بدی را به خصوص برای اجاره دهندگان در پی داشته باشد.

تفاوت‌های کارت بازرگانی حقیقی و کارت بازرگانی حقوقی

کارت بازرگانی از نظر کاربرد و مزایا میان حقیقی و حقوقی یکسان می‌باشد. تفاوت این دو تنها در نحوه محاسبه مالیات بر درآمد است. البته توجه داشته باشید که همه شرکت‌ها فارغ از سطح درآمد خود، موظف به پرداخت 25% مالیات بر درآمد هستند.

بر اساس ماده 131؛ در صورت افزایش میزان درآمد اشخاص حقیقی، مالیات بر درآمد آن‌ها بین 15% تا 35% متغیر می‌باشد.

نکته: دقت داشته باشید که شرایط دریافت کارت بازرگانی حقوقی به مراتب دشوارتر از دریافت کارت بازرگانی حقیقی است؛ زیرا برای تمدید کارت بازرگانی حقوقی ارائه تسویه حساب‌های مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی الزامی است. اما برای تمدید کارت بازرگانی حقیقی فقط ارائه تسویه حساب دارایی کافی می‌باشد.

کارت بازرگانی حقوقی

نحوه سوء استفاده از کارت های بازرگانی

برخی از افراد سودجو با اجاره کردن یک دفتر به صورت صوری و درخواست کارت بازرگانی به نام ساکنین مناطق محروم و افراد بی‌بضاعت، اقدام به دریافت کارت می‌کنند.

ساکنین مناطق محروم هم به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد پروسه تجارت خارجی، با دریافت اندکی پول کارت بازرگانی خود را به آن‌ها می‌دهند. این افراد کلاه بردار هم پس از صدور و دریافت کارت، دفتر صوری خود را جمع می‌کنند.

سیستم گمرکی کشور به گونه‌ای است که هر 3 یا 6 ماه برای رسیدگی به مطالبات معوق خود اقدام می‌کند. به همین دلیل افراد سودجو از این خلاء قانونی استفاده کرده و اقدام به دریافت کارت اجاره‌ای و صادرات کالا می‌کنند.

طبق رویه اعلام شده توسط بانک مرکزی، همه صادرکنندگان باید ارز به دست آمده از صادرات خود را در سامانه نیما ارائه دهند. در صورت عدم ارائه ارز صادراتی به این سامانه در مدت مقرر، مامور گمرک برای دریافت مطالبات گمرک کشور به آدرس فرد دارای کارت بازرگانی می‌رود.

از آن جایی که این فرد دفتر را جمع کرده، صاحب اصلی کارت بازرگانی احضار می‌شود. صاحب اصلی هم به دلیل وضعیت نامناسب و عدم وجود اموال، دارایی از آن مصادره نمی‌شود.

به همین دلیل کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف یا همان اجاره‌ای غیرقابل شناسایی و رهگیری می‌باشند.

درخواست مشاوره رایگان

درصورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با واردات کالا و خرید از سایت‌های خارجی معتبر بین‌المللی، فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان کاوان تامین در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.
نام(Required)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا